SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR?


''Aşağıda örnek olarak verilen sorular müşterilerimizden bize gelen sorular olup standart oluşturmak amacıyla 100.000 adet solucana göre cevaplanmıştır.''


Solucan gübresi üretimi için uygun ortam nedir?

*
Solucan gübresi üretimi için ilk yapmanız gereken unsur kapalı bir ortam oluşturmanız gerekmektedir. Solucanlar ışığa karşı duyarlıdır ve karanlık ortamda daha rahat hareket eder, beslenirler. Bunun için başlangıç olarak 20-30 m2'lik depo kömürlük olabilir. Eğer kapalı bir alanınız yok ise sanayi çadırı diye tabir edilen izolasyonlu çadırlardan faydalanabilirsiniz.Solucan gübresi üretiminde solucanların yaşam alanı için hangi metodu uygulamalıyız?


*Solucanların yaşam alanı olarak bir çok metod uygulanır. En maliyetsiz yöntem yerde mezar şeklinde yapılan yöntemdir.Fakat yerde yapmanız durumunda yere beton atmalısınız. Soğuk havalarda beton soğuyacağından sıcaklık ve nem unsurlarında sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 Bir başka yöntem OSB kasalardır. Bununda maliyeti düşüktür. 2.4m uzunluğunda 1m eninde kasaları biz müşterilerimize tavsiye etmekteyiz ortalama maliyeti 250-300 TL'dir. Solucanlar, ahşap nemli kalacağından rahat bir yaşam alanına kavuşmuş olurlar. Nem-sıcaklık unsurunu kolay yakalayabilirsiniz. 
 Diğer bir yöntem ise IBC tanklarda yapılan üretimdir. IBC dediğimiz su tanklarından da faydalanılabilir fakat pek önermemekteyiz. Solucanlar derilerinden nefes alırlar.Kullanacağınız tank plastik olduğundan hem kimyasal kalıntılar olabilir hem de gübreyi suladıkça alt tabaka cıvık olur.Bu solucanların hoşuna giden bir ortam değildir.
 Bir diğer yöntem olan Sürekli Akış Sistemi maliyetli bir sistem olduğundan başlangıç maliyetleriniz açısından başlangıç olarak önermiyoruz. Kazandığınız para ile bunu yaptırabilirsiniz.Hem cebinizden para çıkmamış olur, hemde solucan üretiminde o süre zarfında tecrübeleşeceğinizden daha farklı metodlar türetebilirsiniz.


Solucan üretiminde solucanlara besin olarak ne vermeliyim?

*Solucanları asit içermeyen her çürümüş atığınızlar besleyebilirsiniz. Fakat bu işi hobi değilde ticari olarak yapacağınızı varsayarak soruları cevapladığımızdan temel besin önerimiz yanmış veya yıkanmış büyükbaş hayvan gübresidir. En az 3-4 ay bekletilmiş ve bol yıkanmış büyükbaş hayvan gübresi olmalıdır. Sebebi içinde büyükbaş hayvanın bırakmış olduğu sıvı dışkısının arınması akabinde amonyağın arındırılması ve gazının çıkmasıdır. Bunun yanında çay kahve posası muz kabuğu elmas posası gibi asit içermeyen çürümüş atıklarıda gübreye karıştırarak solucanlara ziyafet çektirebilirsiniz.Büyükbaş hayvan gübresi bulamam diye üzülmeyin herhangi bir köylüden bedavaya bile bulabilirsiniz. Kimi çiftliklerde seperatörden geçmiş gübrenin tonunu 50-60 TL'ye veriyorlar. Bu size 2-3 ay yetecektir.


                      
Aldığım solucanların Kalifornya Solucanı olduğunu nasıl anlarım?

*Solucanların nasıl Kalifornya Solucanı olup olmadığını anlamanız için solucanın görmeniz yeterli. Üst kısmı kırmızı olup solucanda spiral şeklinde halkalar bulunur. Alt kısmı ve kuyruk kısmı sarımsı renktedir. 'Benimki has kalifornya solucanı ' diyenlerin bu cümlesi bir pazarlama taktiği olup has olup olmadığını hızlı yemesinden ve hızlı çoğalmasından anlayabilirsiniz.


Solucan gübresini nasıl - kime satarım?

* İşte kilit sorumuzda bu.Pazarlama işi tamamen sizin elinizde. Türkiye'nin tarım arazilerinin %1'i bu üründen faydalanıyor. Yani 210.000 kilometre kare tarım arazisi size sunulan pazardır. İnternetten tanıtımı bröşürü ve kendi üretiminizi iyi tanıtırsanız, bulunduğunuz yere bile yetişemez duruma gelirsiniz. Biz MARMARASOL firması olarak hem size referans hemde pazarlama stratejileri olarak ciddi yardımlarda bulunuyoruz. Çoğu firma gübre alım garantisi falan verir ama pazarlama konusunda sundukları birşey olmaz.Gübre üretimini bir firmaya taşeron ürettikten sonra kendi işimizi kurmanın ne anlamı var öyle değilmi sizce?Ayrıca alım fiyatları ortalama 0,60 TL ile 1 TL civarındadır.Zaten suni gübre fiyatına bu gübreyi her çiftçi alır. Bir başka ayrıntı ise satış alanınızı sadece tarım arazisi olarak düşünmeyin. Gübre kokusuz olduğundan bir çok fide,peyzaj firması tarafından tercih edilebilir, evde bitki-çiçek yetiştiren kişilerin ilgi odağı 

olabilirsiniz.

Ergün AKBULUT
Mehmet MARMARA
Kadir KÖROĞLU

There are no products to list in this category.